Witamina B6 – zalety i wady

Witamina B6Witamina B6, znana także jako pirydoksyna, jest jedną z witamin należących do kompleksu witamin z grupy B. Wszystkie witaminy z grupy B, w tym B6, ogrywają ważną rolę w zakresie funkcji fizycznych i psychicznych. Zazwyczaj znane są z tego, że pomagają w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu, funkcjonowania nerwów, czynności wątroby, zdrowej skóry i oczu, jak również przyczyniają się do zwiększenia poziomu energii.

Jakie zalety ma witamina B6?

Witamina B6 ma kilka pochodnych, w tym, pirydoksal, pirydoksaminę czy fosforan pirydoksalu.  Są to wszystkie ważne związki biorące udział w wielu biologicznych procesach. Witamina B6 jest wykorzystywana przez organizm każdego dnia, ponieważ odgrywa rolę w takich ważnych funkcjach jak: ruch, pamięć, przepływ krwi czy zużywanie energii. Dlatego niedobór witaminy B6 może wywołać wiele poważnych komplikacji. Witamina B6 pomaga organizmowi w utrzymaniu zdrowego układu nerwowego, w produkcji hemoglobiny, która rozprowadza tlen w czerwonych ciałkach krwi po całym organizmie, w zapewnieniu energii z pożywienia, które jemy, aby zrównoważyć poziom cukru we krwi, naturalnie leczy ból, poprawia nastrój, a także tworzy przeciwciała, których nasz układ odpornościowy używa, żeby nas chronić. Innymi słowy tak, witamina B6 jest dość istotna.

Objawy niedoboru witaminy B6

Chociaż jest mało przypadków osób cierpiących na niedobór tej witaminy, to jednak badania pokazują, że brak witaminy B6 może wiązać się ze zwiększonych ryzykiem wystąpienia szeregu różnych zaburzeń i schorzeń. Objawami niedoboru witamin B6 są między innymi: zmiany nastroju, drażliwość, niepokój, depresja, bóle mięśni, niski poziom energii, zmęczenie, anemia.

Ponieważ obecność witaminy B6 jest ważna dla funkcjonowania nerwów, jej niedobór  jest związany najczęściej z zaburzeniami neuropsychiatrycznymi np.: z drgawkami, migreną, przewlekłym bólem i zaburzeniami nastroju, takimi jak depresja.

Jedne z badań wykazały, że niski poziom witaminy B6 jest związany ze zwiększonym ryzykiem choroby serca i reumatoidalnego zapalenia stawów. Inne badania pokazały, że niedobór witaminy B6 częściej występuje pośród osób starszych, z ryzykiem choroby Alzheimera i innych form demencji.

Osobom starszym zaleca się przebadać u lekarza na ich poziom witaminy B6, kiedy zaczną tracić apetyt, będą jeść mniej niż zwykle, schudną lub jeśli będą cierpieć na zaburzenia wchłaniania składników odżywczych.